
Każdy posiada w swoim swoim domu srebro w różnej postaci: srebrne sztućce, naczynia, ozdoby czy też srebrną biżuterię. Srebro jest ponadczasowe, eleganckie i uniwersalne, dlatego tez od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Niestety z biegiem czasu srebro traci swój połysk, matowieje i ciemnieje. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest matowienie, które ma miejsce podczas kontaktu srebrnych materiałów z powietrzem zawierającym związki siarki. Jest to naturalnie zachodzący proces, który nie świadczy o kruszcu słabej jakości. Warto pamiętać, że poprzez częste noszenie biżuterii poprawia się wygląd srebra, gdyż kontakt ze skórą ciała nabłyszcza i czyści srebro. Aby zadbać o srebrne przedmioty i biżuterię należy także unikać ich kontaktu z domowymi chemikaliami oraz promieniami słonecznymi. Trzeba mieć na uwadze również aby srebro było odpowiednio przechowywane. Najlepiej sprawdza się woreczki strunowe na biżuterię, które ograniczą dostęp do powietrza, dzięki czemu proces ciemnienia będzie ograniczony.Na szczęście istnieje wiele sposobów na to aby pozbyć się ciemnego, nieestetycznego nalotu.
Domowe sposoby na czyszczenie srebra
Najprostszym domowym sposobem na wyczyszczenie srebrnych przedmiotów jest zastosowanie sody oczyszczonej. Należy wymieszać odpowiednią ilość sody z wodą w takich proporcjach, żeby wytworzyła się gęsta pasta. Powstałą masę trzeba nałożyć na srebrne przedmioty i pocierać delikatnie ściereczką o miękkim włóknie. Ciemny nalot znika niemal natychmiastowo, jednak nie każde srebro można w ten sposób wyczyścić. Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w przypadku większych elementów jak srebrne miski, patery czy sztućce. Pasta z sody dotrze do każdego zakamarku i wgłębienia. Dla lepszego efektu do roztworu sody oczyszczonej i wody można dodać octu. w takim roztworze zanurza się cały zabrudzony przedmiot na około 15 minut, a następnie przemywa srebrne elementy pod bieżącą wodą. Innym powszechnie stosowanym sposobem czyszczenia srebra jest potraktowanie go pastą do zębów, która świetnie ściera wszelkie zanieczyszczenia ze srebrnych powierzchni. Podobne działanie ma pasta wykonana z popiołu i soku z cytryny. Ten sposób podobnie jak pasta do zębów najlepiej sprawdzi się w przypadku sztućców i większych srebrnych elementów o prostej formie. Ciekawym sposobem często stosowanym w domowym zaciszu jest użycie coca – coli lub piwa, które sprawdza się w przypadku srebrnej biżuterii takiej jak łańcuszki. Biżuterię zanurzyć należy na około 10 minut w napoju, jednak metoda ta nie daje spektakularnych efektów i jest krótkotrwała. Inne domowe sposoby na czyszczenie srebra to woda z solą, folia aluminiowa i wrząca woda, mydło i woda.

Profesjonalne środki do czyszczenia srebra
Jeśli domowe sposoby na czyszczenie srebra okażą się niewystarczające, można skorzystać z profesjonalnych środków do czyszczenia srebra. Należy jednak pamiętać o tym, aby były to sprawdzone produkty z dobrego źródła, które zapewnią bezpieczeństwo stosowania i ułatwią pielęgnację biżuterii. Jednym z takich środków jest płyn do czyszczenia biżuterii, który nadaje srebru wysoki połysk oraz świeży wygląd. Wystarczy zanurzyć srebro w niewielkiej ilości roztworu na kilka sekund albo przetrzeć nawilżoną płynem ściereczką. Zaletą płynu jest to, że może on być wielokrotnie stosowany i wystarcza na długi czas. Inne profesjonalne środki czyszczące to gaziki z alkoholem jednorazowego użytku oraz uniwersalne ściereczki do czyszczenia biżuterii.
Jak czyścić srebro – podstawowe zasady
Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli na uchronienie srebra przed zniszczeniem i zanieczyszczeniem oraz pozwoli na to, aby móc cieszyć się pięknym srebrem przez długi czas. Trzeba pamiętać, że podczas czyszczenia srebra domowymi sposobami nie można używać metalowych przyrządów, a do mycia najlepsza będzie szczoteczka o miękkim włosiu. Nie należy używać wybielającej pasty do zębów do czyszczenia srebra, a polerowanie najlepiej jest wykonać przy pomocy delikatnej, miękkiej ściereczki z mikrofibry. Istotny jest również sposób przechowywania srebra. Najlepszym rozwiązaniem będą zamykane pudełka, zamszowe woreczki lub tez woreczki strunowe, które można zamknąć. Stosując się do wszystkich powyższych zasad można znacznie przedłużyć blask i wygląd srebra.